Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT u dětí 31.07.2016 23:25:53
Dobrý den, chtěla bych moc poprosit o odpověď na otázku, zda je možná lidská chyba při nastavení míry rtg záření. Synovi(18 měsíců) bylo dnes rentgenováno bříško pro podezření na polknutí cizího tělesa a neustále přemýšlím, zda se nemohlo stát, že rtg pracovnice nastavila intenzitu záření omylem špatně.A je prosím běžné, že se dávají na nožičky těžké pytle s pískem (ty, co se používají jako komprese při např.vytažení shuntu po vyšetření), jako prostředek ke znehybnění?Rentgenologická pracovnice chtěla použít i jakousi folii, což nepomáhalo.Také jsem nechápala, že se diví, že syn vyvádí a nechce dobrovolně ležet nahý na studeném stole, čekala bych na v dětské fakultní nemocnici trochu více empatie.
Moc děkuji! Dana S.
(Vložil(a): Dana )
Dobrý den,

lidskou chybu nelze vyloučit nikdy, tedy ani při nastavení parametrů rtg přístroje, i když to považuji na krajně nepravděpodobné. Hodnoty nastavení jsou používány standardně. Chybné nastavení někdy ani nelze provést, přístroj to neumožní. Určitou kontrolou je kvalita provedeného snímku. Právě kvůli kvalitě snímku se musí vyloučit "pohybové" neostrosti, a tak je nutné dítě co nejvíce udržet v klidu. K tomu se používají různé prostředky a je zcela na rentgenujícím, jaký způsob zvolí.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)