Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT u dětí 17.01.2016 15:50:13
Dobry den,
zijeme v Anglii a me 8. mesicni dceri byl proveden rentgenovy snimek kycli bez ochrany vajecniku. Bylo mi receno, ze obdrzela davku 1,2 cGY (centigray). Na internetu jsem pote zjistila, ze to je 12 mSv, coz odpovida 2 CT panve, je tomu tak? Vsude se uvadi, ze u deti pri snimkovani kycli je pouzito jen max. 0,1 mSv, moje dcera byla ozarena ale 120x vice.

Jaka je pravdepodobnost, ze tato VELMI vysoka davka mohla poskodit me dceri vajecniky a zvysit riziko rakoviny??

(Vložil(a): Michaela)
Dobry den,

z informace, že vaše dcera obdržela dávku 1,2 cGy, není jasné, v jaké je to veličině (efektivní dávka, dopadová dávka nebo absorbovaná dávka v oblasti vaječníků?). V každém případě se jedná o dávku, která nemůže poškodit vaječníky a i přídatné riziko rakoviny je zanedbatelné. Upozorňuji též, že převedeme-li "dávku" na mGy, je to 12 mGy, takže nemusíte mít o zdraví dcery obavy. Ani v ČR se ne vždy vaječníky vykrývají, při jejich ochraně (překrytí) by mohlo být znemožněno získat požadovanou diagnostickou informaci.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)