Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

RTG 09.11.2015 09:34:28
Dobrý den,ráda bych se zeptala jak velký zdravotní dopad může nastat při RTG krční páteře cca 5 snímků u 50leté pacientky, u které bylo uvedeno o 25 kg více , než váží. Děkuji za odpověď
(Vložil(a): Jana Grunerová)
Vážená paní Grunerová,

Uvedení chybné hmotnosti pacienta nemá u vyšetření krční páteře žádný vliv na obdrženou dávku ze záření. Při tomto vyšetření se používá tzv. expoziční automatika, tzn. přístroj si sám nastaví ideální množství záření, které je nejvhodnější pro daný snímek tak, aby na snímku byly vidět všechny detaily, které lékaři potřebují vidět, a zároveň aby byla dávka ze záření minimální, a to vše bez ohledu na uvedenou hmotnost pacienta. Přístroj to dokáže poznat tím, že měří množství záření během snímkování a porovnává ho s tím, kolik má nastaveno z výroby a na základě klinického nastavení jako to správné množství, a ve chvíli, kdy je toto množství dosaženo, snímkování automaticky sám okamžitě ukončí. V tomto procesu hmotnost pacienta nehraje žádnou roli a ani se do rentgenového přístroje nijak nezadává.
Celková dávka záření (tzv. efektivní dávka) z těchto 5 snímků je přibližně 0,5 mSv. To odpovídá množství záření, které obyvatel ČR dostane od tzv. přírodního pozadí za 2 měsíce. (Přírodní pozadí je radioaktivita, která se odjakživa v přírodě vyskytuje sama od sebe ? pochází např. od Slunce, z půdy, je v samotném našem těle, v potravě, atp.) Riziko plynoucí z takové dávky je zanedbatelné a je vyváženo lékařskou indikací ? tzn. že díky diagnóze získané z těchto snímků je možné provádět správnou léčbu a zabránit tak případnému zhoršení problému.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)