Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Opakované RTG u kojence 10.10.2015 17:34:52
Dobrý den, chtěla bych se přeptat, zda je bezpečné opakovaně rentgenovat devítiměsíční dceru, když podstoupila již šest RTG vyšetření. Od dvou měsíců je sledovaná pro špatně se vyvíjející kyčle,pro lékaře nebylo dostatečně prokazatelné sono, takže ve dvou měsících podstoupila první rentgen, poté v pěti měsících, v osmi - kdy se prokázala vrozená luxace levé kyčle. Byly jsme odesláni na specializované oddělení, kde jí byla provedena artrografie,nasazena sádrová spika, dva dny na to RTG, které se muselo opakovat pro špatný snímek. Za čtrnáct dní máme podstoupit znovu RTG, pro kontrolu, zda vše dobře sedí. Není to příliš časté? Mám starost o zdraví své dcery. A nikdy při snímkování nebylo užito jakékoli pomůcky na ochranu vaječníků.Může jí to nějak poškodit?
Děkuji předem za odpověď. Tothová
(Vložil(a): Petra Tothová)
Dobrý den,

ano, u kojence je prioritou včas odhalit vrozené vykloubení kyčlí a ve "standardu" je takto nastaveno preventivní ULZ vyšetření, resp. rtg snímek, při podezření na vykloubení další rentgenování v pravidelných intervalech. Opravdu nelze nahradit sonem (ULZ), protože tato zobrazovací metody není zcela prokazatelná a mohlo by dojít k zanedbání této nemoci. Použití ochrany vaječníků je problematické, může část kyčle a její okolí zastínit, používá se běžně u chlapců. Ale nemusíte mít obavy, součtová dávka není nebezpečná, nemůže zdraví vaší dcerky poškodit.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)