Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: kycle kojence 01.09.2015 10:08:48
Dobry den, pro upresneni navazuji na sve predesle dotazy ohledne rtg kycli kojence - jestlize kojenec obdrzi stejnou efektivni davku z rtg kycli jako z letu Praha -Tokyo a zpet, znamena to, ze stejne je i stochasticke riziko techto cinnosti (tj. let vs. RTG). Dle dostupnych zdroju je riziko RTG vycislitelne a napr. tehotne zeny jsou od RTG odrazovany, pokud to neni nezbytne nutne, na druhou stranu riziko letecke dopravy tehotnych (i na delsi vzdalenosti) je povazovano za prijatelne).
Dekuji predem za odpoved.
ZK
(Vložil(a): Zdeňka Krejčová)
Dobrý den,

není jasné, jaký je dotaz, resp. jsou uvedeny 2 problémy-vyšetření dětských kyčlí a ozáření v těhotenství.
Vždy je důležitý důvod ozáření a dodržení principu odůvodnění a optimalizace.
U rtg kyčlí kojence je nutné k vyloučení případného vrozeného vykloubení kyčlí a je tedy lékařsky zcela zdůvodněné.
U těhotných není každé lékařské ozáření zakázané, ale opět se zvažuje jeho naléhavost, velikost dávky a z této rozvahy pak vychází přijatelnost. Obdobně je tomu u letecké přepravy.
Pokud vyjádříme dávku ve veličině efektivní dávka, je riziko, a to i riziko stochastických účinků, srovnatelné.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)