Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT u dětí 02.04.2015 04:02:27
Dobry den,
zijeme v zahranici a me dceri byl 3x proveden rentgen kycli ve veku 7 mesicu a tak 2x ve 3 letech.
Ani jednou nemela zakryte vajicniky. Jaka je pravdepodobnost poskozeni vajecniku po peti rentgenovych zareni v takto nizkem veku? Bude moci mit v dospelosti zdrave deti? Existuje nejaka studie, ktera
se zabyvala vlivem rentgenoveho zareni na vyvijejici se vajecniky?
Za odpoved predem dekuji(Vložil(a): Michaela Taylor)
Dobry den,

v ČR je "krytí" vaječníků při vyšetření kyčlí doporučováno, pokud nebrání diagnostické informaci. Použití stínění je proto vždy na aplikujícím, ten musí i toto hledisko zvážit. Nemohu Vám podat informaci, zda existuje nějaká studie týkající se možné újmy. Na základě zkušeností, které mám z doby, kdy se v ČR zaváděl screening dětských kyčlí a ze znalostí o biologických účincích ionizujícího záření si dovolím říci, že pravděpodobnost, že po pěti rtg snímcích kyčlí by mohlo dojít k poškození vaječníků je velmi nízká.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)