Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

rtg u 3leteho ditete 02.10.2014 13:28:53
Prosím Vás o zodpovězení, moje dcera nar.07/2011,byla v 1,5 roce rentgentována kvůli úrazu hlavy (pád)-pořízeny 2 snímky.Letos v srpnu,tj.ve 3 letech, jí byly dělány opět dva snímky RTG plic a dutin (dlouhodobý kašel) a za měsíc, tj. nyní v září opět dva snímky RTG plic a dutin (opět kašel).Včera byla na šití rozraženého obočí, takže opět RTG hlavy - dva snímky. Obsluha u RTG byla perfektní, jen mě vystrašila, že pro tak malé dítě není RTG vhodný a vůbec není dobré jej ozařovat. Takže během jednoho měsíce prodělala 2 snímky plic a 4 snímky hlavy.Jaká jakou vlastně rizika? jde o nádorové bujení? sčítají se jednotlivé dávky, kterým byla vystavena? jako rodič se samozřejmě bojím, i když chápu důvod proč byl RTG proveden.
(Vložil(a): eva nováková)
Dobrý den, za proces odůvodnění - indikaci k RTG vyšetření zodpovídá indikující lékař a aplikující odborník, tedy zdravotničtí pracovníci. Věřím, že i lékař Vaší dcery, v rámci procesu odůvodnění, vzal v úvahu účinky, přínosy a rizika. Zvýšení pravděpodobnosti nádorových onemocnění je úměrné dávce z tohoto ozáření (tzn. množství záření): Při ozáření nízkými dávkami, jako byly ty, kterým byla vystavena Vaše dcera, je pravděpodobnost velmi nízká. Efektivní dávka, kterou obdržela Vaše dcera ze všech vyšetření mohla být maximálně 0,5 mSv, takže toto riziko je opravdu zanedbatelné.
(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)