Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Dovoz hodinek s radiovými barvami 14.09.2016 14:55:52
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak je to s potenciálním dovozem hodinek s radiovými fluorescenčními barvami přes hranice ze zemí mimo EU. Pokukuji na eBay po starších hodinkách z Indie (vesměs asi 70. léta) a u některých jsem narazil na zmínku "radium figure" v názvu aukce. U některých hodinek není typ fluorescenčního nátěru nikde specifikován, takže nevím, zda není radiový nátěr jen zatajen. Nerad bych, aby mi byly hodinky zabaveny pro nelegální převoz radioaktivního materiálu.
Děkuji, s pozdravem
Tomáš Svoboda
(Vložil(a): Tomáš Svoboda)
Dobrý den,

pokud se nejedná o dovoz hodinek (spotřebního výrobku) za účelem obchodní činnosti, tedy jedná se o nákup pro vlastní potřebu, není třeba mít povolení pro dovoz spotřebních výrobků s přidanými radioaktivními látkami podle § 9 odst. 1 písm. s) zákona č. 18/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů (atomový zákon).
V případě, že se bude jednat o jedny náramkové hodinky s ciferníkem obsahující nátěr s Ra-226, lze předpokládat, že hodinky v neoznačené zásilce na letišti zabaveny nebudou. Jednoznačně to ale říci nelze, vždy záleží na konkrétním případu a SÚJB v tomto ohledu nereguluje nařízení a bezpečnostní postupy Celního úřadu.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)