Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Těhotenství, kojení a rentgen 02.02.2014 11:50:35
Dobrý den. Prosím o zodpovězení 3 následujících dotazů.Jsem ve 33.týdnu těhotenství.
1)Naši babičku teď čeká ozařování patních ostruh na obou nohách.Vzhledem k tomu, že prý toto rtg záření bývá dost silné, ráda bych se zeptala, zda po tomto vyšetření nebude naše babička "vyzařovat" nějaké rentgenové záření, které by ohrozilo mé těhotenství, tj. zda není lepší a případně na jakou dobu omezit po tomto ozáření styk s naší bybičkou? S naší babičkou jsem v denním kontaktu...
2) Měla jsem úraz hlavy (cca před 4 měsíci), pro který jsem absolvovala vyšetření mozku a krční páteře magnetickou rezonancí - výsledek MRI v pořádku. V místě úderu však pozoruji cosi tvrdého na lebce, nejsem si však jistá jestli se jedná o pouhou nerovnost hlavy od narození (které jsem si dříve nevšimla), nebo zda se jedná až o nerovnost lebky vzniklou následně úrazem - po úrazu jsem si však hned této nerovnosti nevšimla, zaregistrovala jsem ji cca před měsícem. Ráda bych se zeptala, jestli magnetická rezonance mozku , kterou jsem absolvovala, odhalí i případné "problémy" na lebce samotné, jako třeba výrůstek nebo dokonce nádor kosti/lebky nebo objasní jinou nerovnost hlavy? Ptám se z toho důvodu, jestli mám pro jistotu ještě po porodu absolvovat vyšetření nerovnosti hlavy rentgenem nebo zda je toto vyšetření MRI mozku dostačně spolehlivé k objasnění příčiny nerovnosti hlavy. Nebo je o objasnění nerovnosti hlavy vhodnější použít vyšetření rtg?
3) Mohou kojící matky absolvovat rtg vyšetření bez omezení, tj. bez omezení věku novorozence/kojence a bez omezení tělesných částí, tj. třeba plíce a hlava? Po porodu totiž zřejmě budu muset absolvovat kontrolní rentgen plic a možná i lebky, tudíž nevím, zda je toto rtg záření nebezpečné pro kojené dítě, tj. zda je vhodné absolvovat rtg až po skončení kojení nebo mléko nějakou dobu raději odstříkat a dítě tedy na určitou dobu od kojení odstavit, případně na jakou dobu doporučujete toto "ozářené" mléko dítěti nepodávat a po jaké pauze tedy mohu zase kojit dále?
Moc děkuji za Vaši ochotu a Váš čas.
(Vložil(a): Adéla)
Vaše babička "zářit" nebude, rtg záření v těle nezůstává. Pokud se jedná o rtg v době kojení, mléko není zářením kontaminováno. Na možné změny na lebce se musíte dotázat svého lékaře, který snímek posuzoval.
(Za SÚJB: sujb)