Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg v těhotenství 22.05.2013 08:37:14
Dobrý den.Chtěla jsem se zaptat.Přibližně ve 3-4 týdnu těhotenství o kterém jsem nevěděla,jsem byla odvezena RZ,poté na příjmové amb mne odeslali na RTG srdce+plíce a za dva dny poté na RTG zubů,obojí bez ochranné vesty.Moje gyn.lékařka mi řekla,že nemám panikařit,ale jiná gynekoložka mi řekla,že je to důvod k okamžité interupci.A já teď nevím.Jaký to má vliv na miminko ve 4 týdnu?Děkuji moc za odpověď.
(Vložil(a): Adéla Jandová)
Důsledky ozáření v této časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem "vše nebo nic". Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
Projev genetických účinků ionizujícího záření u matek, které se podrobily rentgenovým vyšetřením, nebyl v lidské populaci dosud prokázán.
(Za SÚJB: sujb)