Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 19.06.2012 18:01:06
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Minulý víkend jsem doprovázela tatínka na vyšetření (netušila jsem tehdy o co přesně se jedná) do příbramské nemocnice na oddělení nukleární medicíny. Podstoupil tam scintrigrafické vyšetření skeletu (kvůli cystám v kostech) kdy mu byla vpíchnuta kontrastní látka (radioaktivní) a po usazení bylo tělo snímáno. Až den po té jsem se dozvěděla, že tělo pacienta vyzařuje cca 24 hodin. Během čekání na vyšetření a též po vyšetření jsem byla s ním, někdy i v těsné blízkosti. Nyní mám podezření , že mohu být těhotná. Chtěla bych se proto zeptat, zda v tomto případě hrozí ozáření zárodku (v té době cca týden starého) a tudíž nějaké nebezpečí pro miminko? Děkuji mnohokrát za odpověď.
(Vložil(a): Klára Černá)
Každé oddělení nukleární medicíny doprovod a naaplikovaného pacienta informuje o tom, jak se má chovat a případně, pokud je to nutné, jaké dávky pacient vyzařuje (dávka vždy s poločasem radinuklidu klesá, proto těch 24 h, které zmiňujete). Předpokládáme, že v případě vašeho tatínka, byla aplikace a následné "vyzařování" na tak nízké úrovni, že jste upozorněna nebyla a tak nemusíte mít obavy o důsledky na těhotenství.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)