Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 05.10.2011 19:01:32
Dobrý den.
Moje sestra pracuje u zubaře, kde mají radiovisiografii. Sestra se pokouší o miminko a tak ji doktor vždy pošle do vedlejší místnosti, ale hned po rentgenu se vrací. Obě teď hledáme, jak by to bylo v případě těhotenství. Mohla by tam dál pracovat, nebo by raději měla odejít? Doktor má rentgen krátce a prý se v tom moc nevyzná. Už jednou - v 6. týdnu - samovolně potratila a myslí si, jestli to právě nebylo způsobené tím. Jak dlouho po použití rentgenu záření z místnosti zmizí?
Předem díky za odpověď
(Vložil(a): Jana )
Na pracovišti s radiovisiografií (RVG), je ozáření obsluhy velmi nízké, téměř zanedbatelné (až 5 x nižší než u "klasického" intraorálního rtg). Na takovýchto pracovištích se nevymezuje ani sledované pásmo (ozáření za rok je menší než 1 mSv), navíc pokud je vaše sestra při rentgenování v jiné místnosti, můžeme považovat ozáření za nulové (je stíněné materiálem zdí a stěn). Ani v případě těhotenství, není možné ozáření důvodem k odchodu. Zcela vylučuji, že by samovolný potrat, byl způsoben pracovištěm, které používá RVG.

Pokud je RVG vypnuté, je záření nulové, v místnosti žádné záření nezůstává.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)