Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Let Praha-Dubaj a zpět v 18 - 20týdnu 21.03.2011 22:56:24
Dobrý den.Prosím o odpověď. V 18-20 týdnu těhotenství jsem cestovala Praha-Dubaj a zpět. Četla jsem Vaše příspěvky a podle paní, která také psala, že letěla 9 hodin. Já letěla 2x 6,5hod. Znamená to tedy pro mě a plod jakou dávku ozáření? Jaká rizika pro plod mohou nastat? Proč se o kosmickém záření vůbec nemluví, prodceňuje se to, nebo to není tak nebezpečné jako rtg? Děkuji Vám za odpovědi. Můžete mi doporučit, kde bych se o tom mohla dozvědět více? A co to znamená 3xrtg plic? To je přece velká dávka?Nebo je to myšleno jinak?Jakou dávku z toho rtg dopadá na plod? Děkuji
(Vložil(a): Jana Martynková)
Pro dotaz na vliv kosmického záření byla použita jako příměr dávka z rtg, v našem případě plic. Bylo tím myšleno, že účinky jsou obdobné, tedy zanedbatelné. O účincích rtg na plod v těle matky jsme již několikrát odpovídali a také jsme zveřejnili podrobnější článek o této problematice. Předmětem dozoru SÚJB je využívání ionizujícího záření, nikoliv záření samotné. Kosmické záření je jev "přírodní" a člověkem přímo neovlivnitelný. Jeho vlastnosti a účinky jsou pochopitelně zkoumány, ovšem nejsou předmětem dozoru.
(Za SÚJB: sujb)