Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 30.03.2010 20:49:17
Dobrý den, v prvním až druhém týdnu těhotenství jsem asistovala při zákroku na zvířeti, dělal se mu RTG hlavy, kterou jsem mu držela zhruba u svého hrudníku/břicha. Paprsek sice nesměřoval přímo na mě, ale neměla jsem žádnou ochranou vestu. Píšete, že v tomto období je zárodek nejméně náchylný. Moje otázka je, pokud by k nějakému poškození došlo, jakým způsobem se to dá odhalit, zda je možné, že bych dítě donosila a to se narodilo poškozené, nebo lze poškození předem zaručeně diagnostikovat a v nejhorším zavčasu provést umělé přerušení. Šlo o záření vysokofrekvenčního RTG 68 kV při 1,8 mA, třikrát po dobu 0,04 sekundy.
Mockrát děkuji
(Vložil(a): Beata)
V prvním až druhém týdnu těhotenství je zárodek k i.z. nejméně citlivý. Vy jste u zákroku "pouze" asistovala, nebyla jste vyšetřována sama. Rtg svazek nesměřoval přímo na vás (jak sama uvádíte), děloha tak zcela jistě nebyla v přímém svazku záření. Mohla jste být tedy ozářena jen zcela nepatrnou dávkou z rozptýleného záření, které nemůže způsobit poškození zárodku.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)