Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 11.07.2009 13:41:40
Dobrý den.Zjistila jsem podle těhotenského testu,ze jsem těhotná.Podle mých výpočtů to vychází na 2-3 týden.18.7.jsem byla kvůli dlohodobým bolestem břicha na rtg .Ozářili mě 2krát-horní část břicha a dolní část břicha.Pravděpodobneě,jestli už jsem byla v té době těhotná,mohl být plod starý jen několik dní,2-3dny.Jdu příští týden na prohlídku ke svému gynekologovi a mám hrozný strach,co k tomu řekne.Může to vadit v tak ranném stádiu těhotenství?Jak moc a hlavně v jakém období je rtg nebezpečný?Předem moc děkuji za odpověď.Velmi by mne to zajímalo.
(Vložil(a): Vendula )
Doufám, že s datem rtg vyšetření jste se spletla a jedná se tedy o červen 2009.
Míra poškození zárodku, resp. plodu je závislá na 2 faktorech: na dávce v děloze (tzv. orgánové dávce) a době, kdy k ozáření dělohy v souvislosti se stářím těhotenství došlo. Podle vašich informací jde o těhotenství do 3. týdne a to je ta fáze těhotenství, kdy je zárodek nejméně citlivý k rtg záření. I pokud dojde k ozáření v pozdější fázi těhotenství, je plod relativně radiorezistentní ke vzniku malformací.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)