Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 13.03.2023 08:48:19
Hezký dobrý den,
zítra mám jít s dvěma dětmi k paní zubařce, která pracuje s OPG rentgenem a zároveň je v budově o patro výš centrum zaměřené na rentgeny i OPG. Já jsem nyní na začátku 10. týdne těhotenství (přesně 9+0 TT). Prosím, je toto všechno pro miminko bezpečné nebo se může ionizující záření (případně nějaká radiace) z rentgenů dostat k miminku a případně mu ublížit? Já u OPG nebo rentgenu přítomná nebudu, ale v době, kdy tam budeme, se budou rentgeny i OPG dělat jiným pacientům. Jde mi i o to, že když by to bylo v rámci jednoho patra, je tam možnost, že nás bude oddělovat více zdí (ale ani to nevím, jdeme tam zítra poprvé), ale když jsou rentgeny o patro výš, tak nás bude dělit jen podlaha. OPG je asi jak o patro výš, tak i v patře, kde budeme.
Omlouvám se, jsem z toho vyplašená. Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Doprovod dětí k zubařce, která pracuje s OPG rentgenem (a kde je zároveň v budově o patro výše i centrum zaměřené na rentgeny i OPG), neznamená žádné nebezpečí pro miminko.
Ozáření na takovém pracovišti je velmi nízké, a to i pro obsluhu rtg. Na takovém pracovišti může těhotná zaměstnankyně s rentgeny pracovat (jsou-li takové podmínky práce, že od nahlášení těhotenství do odchodu na mateřskou dovolenou efektivní dávka z ozáření plodu nepřekročí 1 mSv). Těhotenství není kontraindikací pro provedení zubního rtg.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)