Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 07.10.2021 11:59:53
Dobrý den,

6.10. jsem absolvovala RTG celé páteře a beder. Dnes (7.10.) mi vyšel pozitivní těhotensky test (minulý týden byl negativní). Poslední menstruace přesně před měsícem.
Sestra z gynekologie mi zareagovala zprávou, že nejvíce ohrožen je plod rentgenem do 3. měsíce. Ve všech zprávách zde ale čtu, že pro tak malý plod je riziko minimální. Mohu vás požádat o informaci, kdy a za jakých podmínek to tedy rizikové je a kdy není?

Děkuji a přeji hezký den

(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

ve Vašem konkrétním případě se jedná o rannou fázi gravidity. Pokud byl test ještě minulý týden negativní, pro vajíčko, oplodněné v tomto týdnu, nemohlo být záření z rentgenových snímků rizikové. Zárodečné listy nejsou vytvořeny, nemohou být tedy poškozeny. Potvrzuji správnost výkladu, který je uváděn na webových stránkách SÚJB.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)