Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 14.08.2020 17:39:59
Dobrý den,
žiji v zahraničí a jsem dva týdny před termínem porodu (38+1tt). Dnes jsem v poradně zmínila,že pociťuji asi dva dny lehkou virózu se zhoršeným dýcháním a únavou. Byla jsem téměř okamžitě odeslána na CT plic s kontrastní látkou pro vyloučení plicní embolie a covidu. V místní velmi vyhlášené porodnici mě ujišťovali, že CT (mimo CT břicha) ani v těhotenství není kontraindikované, že rizika pro miminko jsou minimální a že je lepší možné problémy preventivně vyloučit. Na stránkách několika českých nemocnic jsem se ale dočetla, že se má CT v těhotenství provádět pouze v život ohrožujících situacích. Bojím se, zda jsem tím nemohla miminku příliš ublížit či zvýšit riziko výskytu rakoviny v dětském věku. Mohla bych vás poprosit o váš názor na tyto rozdílné přístupy? Předem moc děkuji.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Nemusíte se nijak obávat, v nemocnici, kde jste byla, postupovali zcela správně a správně vám řekli, že takové snímkování není kontraindikované, že rizika jsou minimální a že je lepší problémy preventivně vyloučit. To, co jste četla na stránkách zmíněných českých nemocnic, je zjednodušené a zavádějící tvrzení, které ani v ČR už delší dobu neplatí - například v Národních radiologických standardech pro výpočetní tomografii, které jsou dokumentem vydaným Ministerstvem zdravotnictví a závazným pro všechny české poskytovatele zdravotních služeb, kteří výpočetní tomografii provádí, se píše v podstatě totéž, co Vám ve vaší nemocnici řekli. Miminku jste neublížila a teoretické potenciální zvýšení rizika výskytu rakoviny v dětském nebo i pozdním věku je zcela zanedbatelné.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)