Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 05.07.2016 15:06:58
Dobrý den,
mám prosbu, 7.6.2016 jsem absolvovala 4 intraoralní rtg zubů ( zuby 7 - nahoře vpravo a vlevo a zuby 1,2 nahoře). Pan doktor nepoužívá ochrannou zástěru, měla jsem jenom kryt na štítnou žlázu. 23.6.2016 pozitivní těhotenský test, dle gynekoložky jsem 7.6.- v den RTG zubů byla cca 15 dnů těhotná. Mohlo záření bez ochranné vesty ublížit? Bohužel vzhledem k problémům s početím ( 1 dítě máme po IVF) mě nenapadla možnost, že se může jednat o těhotenství v době rtg zubů. Děkuji mnohokrát za odpověď.Procházela jsem podobné dotazy, ale všude ochranné vesty nastavající maminky měli, mám z toho trochu obavy..ještě jednou děkuji.Vrabelová
(Vložil(a): Lucie Vrabelová)
Dobrý den,

O použití ochranných pomůcek rozhoduje zodpovědný pracovník zdravotnického zařízení, přičemž použití ochranných pomůcek není předepsáno, a to vzhledem k tomu, že je svazek úzce kolimován. Díky tomu je ozáření dělohy při rtg zubů zanedbatelné. Navíc v časné fázi těhotenství, tedy v prvních týdnech po početí, má takovéto ozáření nejmenší vliv. Nemusíte mít strach, že by došlo k poškození embrya/zárodku.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)