Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 15.06.2016 06:14:46
Dobrý den, v současné době žijeme s manželkou v Kanadě, kde posledních několik měsíců usilujeme o získání trvalého pobytu. Součástí procesu je i podstoupení zdravotních testů, které obnáší i rentgen plic, o čemž jsme bohužel nebyli předem seznámeni, což by nebyl problém, pokud bychom ovšem den před získáním této informace nezískali oficiální potvrzení manželčina těhotenství (končící 5.týden). Naším dotazem je, zda rentgen plic, za použití ochranné zástěry, může mít nějaký neblahý vliv na plod. Prošli jsme předchozí příspěvky, ve kterých se vyjadřujete k ozáření v brzkém stádiu těhotenství jako nejméně riskantní. U pozdějších stádií ovšem také považujete riziko za zanedbatelné. Na místní radiologii ovšem tvrdí, že naopak první trimestr je pro takovéto vyšetření nejvíce riskantní. Jako laici jsme pochopitelně z rozcházejících se informací zmateni. Pomůžete nám prosím toto rozklíčovat? Děkujeme a přejeme příjemný den!
(Vložil(a): Jakub Samberger)
Dobrý den,

dávka z rentgenového snímku, která je velmi nízká, není po celou dobu těhotenství pro zárodek ani plod riziková.
Pro vysvětlení uvádím: v počátcích těhotenství (do 3. týdne po početí) platí tzv. princip "vše nebo nic". Poškození buněk vysokými dávkami zářením se projeví neschopností zanoření vajíčka do dělohy nebo se neprojeví vůbec, protože poškozené buňky jsou nahrazeny novými. V této fázi by sice mohlo při překročení prahové dávky dojít k potratu, taková dávka je ale až 1000 krát vyšší, než je dávka z RTG plic. Je ale i stejně pravděpodobná varianta, že se poškozené buňky zcela nahradí novými. Ne že by v této fázi nebylo miminko citlivé, ale zatím není vytvořeno "nic", co by se poškodit mohlo, proto se někdy o této fázi mluví jako o méně rizikové.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)