Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 30.11.2015 14:54:57
Dobrý den,
23.11. 2015 jsem byla CT vyšetření bederní páteře. Až zpětně jsem zjistila, že jsem těhotná. Poslední menstruace proběhla 21.10. 2015.
Přikládám také zprávu z CT vyšetření a chtěla bych se zeptat, jak veliké ohrožení plodu hrozí a jestli byste doporučovali ukončení těhotenství.

CT vyšetření zpráva:

Dne 23.11.2015 jste byla v našem zařízení Affidea v Praze na Chodově a podstoupila jste vyšetření CT bederní páteře. Rozsah vyšetření je: větší část obratlového těla třetího bederního obratle až téměř celý druhý křížový obratel. V zobrazené oblasti není ani okrajově patrna děloha (což nevylučuje sekundární záření). Hodnota DLP (Dose Length Product) Vašeho vyšetření je 439,06 mGy.cm. Udáváte hmotnost 60 kg a tělesnou výšku 170 cm. ORIENTAČNÍ stanovení Vaší efektivní dávky samozřejmě běžně provádíme. Se stanovením přesné dávky je však nutné se obrátit na Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Vaše efektivní dávka E je přibližně 6,59 mSv.

Děkuji moc za zprávu.
JN

(Vložil(a): Jana Nováková)
Dobrý den,

v žádném případě není důvod k přerušení těhotenství. Potvrzuji velikost odhadu efektivní dávky z tohoto CT vyšetření. Dávka na zárodek, resp. plod je ještě nižší, než dávka efektivní, ohrožení miminka z takové dávky nehrozí.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)