Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 13.07.2015 14:37:11
Dobrý den,
mám za sebou pár nezdarů s otěhotněním, resp. otěhotnění se podařilo, avšak pak následoval potrat ve 2. měsíci. Po posledním nezdaru se můžu o otěhotnění snažit za cca 2 měsíce. Před 2 týdny jsem byla na panoramatickém rtg zubů, dnes na rtg vedlejších nosních dutin. Lékař mě ujistil, že dávka uvedeného opakovaného záření je nízká a každopádně nemůže mít v žádném případě negativní vliv na neoplodněné vajíčko, resp. na budoucí plod po plánovaném otěhotní za min. 2 měsíce. I přesto bych se však chtěla ujistit že je tomu opravdu tak, tím spíše, že jsem v minulosti podstoupila opakované CT (hlavy, hrudníku) a časté rentgeny dutin. Nemůže mít součet všech těchto záření vliv na vajíčka takový, že je poškodilo a ty pak nejsou v pořádku a proto dochází k potratům?
Předem děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

potvrzuji vyjádření lékaře, že dávka z vyšetření OPG a VND nemůže mít negativní vliv na neoplodněné vajíčko. Ani součtová dávka ze všech lékařských ozářením, které jste postoupila, nemá na vajíčka takový vliv, že nejsou v pořádku a proto dochází k potratům.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)