Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: caste rentgenovani 28.03.2011 21:42:11
Dobrý den. Chci se zeptat, jestli riziko z rentgen. vyšetření záleží na počtu vyšetření (bez ohledu na výši dávky) nebo na výšce dávky, která může být i z 1 vyšetření značná? Př. Měl jsem asi 8 rtg plic, tzn. 8x jsem byl osvícen rtg přístrojem. Prý je ale celková dávka ještě nižší než při 1 vyšetření např. páteře. Není ale rozložení menších dávek do delšího času a více vyšetření škodlivější než obdržet sice větší dávku, ale pouze při jednom vyšetření? Děkuju za odpvoěď, pořád se tím trápím a přemýšlím o rizicích...
(Vložil(a): P. Kráčmela)
U lékařského ozáření záleží především na dávce. Správně však píšete, že z 8 rtg plic může být dávka nižší než při 1 vyšetření páteře, pánve aj.

Rozložení dávek se může uplatnit a (to pozitivně) např. v radioterapii, v případě diagnostického rentgenového vyšetření je vždy důležité, aby snímek byl zdůvodněn a lékař získal informaci, kterou potřebuje k určení diagnózy a následné léčbě, není a nemůže být vázán žádnými limity dávek, proto v lékařském ozáření žádné limity neplatí.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)