Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

více rentgenů 05.03.2011 21:06:57
Dobrý den. Je me 19 let a nedávno jsem absolvoval několik rentgenů plic v rychlém sledu (9 snímků během pár měsíců), rok předtím rentgen C a LS páteře. Všichni mě ujišťují, že dávka z tohoto vyšetření je nejnižší ze všech, a že kdybych šel např. na jeden rentgen hrudní páteře, tak plíce obdrží daleko větší dávku než ze 7 dálkových rentgenu plic (PA). Opravdu se to tak dá chápat? Že 1 vyšetření s větší dávkou má daleko vyšší účinky než někoolik vyšetření nižší dávkou? Já jsmem totiž četl, že dávka závisí na délce vyšetření a selským rozumem...kdybych měl 7 rentgenů plic, tak jsem dejme tomu byl před rtg přístrojem celkem 7 vteřin (např. 1 vteřina na 1 snímek), ale při 1 rentgen třeba té páteře to je pouze 1 vteřina před přístrojem, takže to je trochu podivné. Ale také přiznávám, že se snažím pochopit něco, čemu moc nerozumím a četl jsem teď plno různých článků o škodlivostí rtg, že jsem z toho celkem nervózní, tak se na vás obracím jako na odborníky. Předem děkuju za odpověď.
(Vložil(a): Jiří Lorenz)
Předpokládáme, že všechna vyšetření byla potřebná, byla indikována a tedy přínos vždy převýší riziko z dávky, kterou jste obdržel. U všech skiagrafických vyšetření (snímek plic, páteře) je čas expozice potřebný pro vyhotovení snímku velmi krátký.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)