Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

angiografie u ročního dítěte 31.03.2010 12:57:14
Dobrý den,

nejprve velice děkuji za odpověď, i když jsem z ní trochu zmatená.

Když pominu fakt, že ad 1. hemangiomy odstraněny nebyly a ani neměly být, šlo jen o vyšetření, dále fakt, že ad 3. se mi ortoped omlouval, že rtg kyčlí bylo provedeno zbytečně...

Což jste samozřejmě nemohli vědět, ale o odůvodněnosti už by se asi dalo diskutovat...

Nedostala jsem odpověď na dotaz č. 2:

Co znamená výrok, že dětský organismus je k rtg záření až třikrát vnímavější?

(jak jsem si přečetla na vašich stránkách) Jak lépe se s rtg zářením vyrovná dospělý a jak více to zatíží dětský organismus?

Dále mám ještě nejasnost v odhadu dávky při angiografii. V úvodu této stránky, je tabulka, kterou vložil jiný tazatel, ale kterou jste ve svých odpovědích označili jako "možno považovat za korektní". Píše se tam, že při angiografii je dávka 3 - 9 mSv. Jaký je, prosím, Váš odhad u angiografie ročního dítěte? Jaké dávce tedy podle Vašeho odborného odhadu mohla být vystavena? Vyšetření bylo provedeno před pěti lety, nevím jestli se s nemocnicí ještě něco domluvím... Hemangiomy má na hrudníčku a hlavičce. A když je dětský organismus cca třikrát vnímavější, mám tu odhadovanou dávku násobit třikrát?

děkuji
Mgr. Fišerová


(Vložil(a): Klára Fišerová)
Řada vyšetření s použitím i. z. je provedena, aby se diagnostikoval nějaký problém a když jsou provedena může se stát, že se zjistí, že byla provedena "zbytečně". Proto např. se např. ortoped se omlouval, že rtg kyčlí bylo provedeno zbytečně. Ale neprovedení snímku by diagnostikovaný problém nikdy neodhalilo (negativně i pozitivně).
Odpověď na dotaz č. 2: Co znamená výrok, že dětský organismus je k rtg záření až třikrát vnímavější? Dětský organismus je vnímavější k i.z. to je fakt, skutečně nevíme, jak tento fakt chcete více vysvětlit. Nelze však zjednodušeně říci, že dávku dospělého vynásobíme 3x. S nejasností odhadu dávky při angiografii se musíte obrátit na pracoviště, které výkon provedlo. SÚJB nemá žádná data, která by mohl k odhadu použít.
Vyšetření "angiografická" mohou znamenat zátěž, kdy se jedná o velké rozpětí dávek, zaleží vždy na konkrétním vyšetření u konkrétního pacienta.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)