Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Angiografie u ročního dítěte 26.03.2010 10:59:34
Dobrý den, omlouvám se, ale jsem většinou opatrná při uvádění jména a e-mailové adresy na internetu. Jestli je to nutné, zadávám svůj dotaz znovu i s údaji. Nechtěla jsem se nikoho dotknout, nebo porušit nějaké pravidlo. Děkuji velice za odpověď na můj poslední níže uvedený dotaz. Klára

Dobrý den, mám ještě jednu velikou prosbu o odpověď na mou otázku. Dcerka se narodila ve 34. tt, bez vážnějších problémů. (Pupeční kýla, hemangiomatoza, hypertrofie) Z důvodu hemangiomatozy nám byla doporučena angiografie. Měla po těle pět hemangiomů max. velikosti 5cm. Nikdo mi neřekl, že půjde o rtg záření. Já se hlavně bála komplikací trombóz a krvácení. CT hlavičky jsme po konzultaci s radiology odmítli, bylo nám řečeno, že vystavit vyvíjející se mozek takové dávce záření není optimální. Podle UTZ jsme věděli, že hemangiomy nemá jinde než na kůži. Moje dotazy, na které moc prosím odpověď:
1. Je dávka při angiografii pro roční dítě nebezpečná? Jak vysoké záření mohla obdržet? Byla na sále něco přes dvě hodiny, zákrok byl proveden v brněnské fakultní nemocnici.

2. Je u malého dítěte CT vyšetření nebezpečné? Co je myšleno "větší zátěží pro dětský organismus", resp. že dětský organismus je k rtg záření vnímavější ? Jak lépe se s rtg zářením vyrovná dospělý a jak více to zatíží dětský organismus?

3. Dcerka absolvovala bohužel i 1 rtg kyčlí ve 4 měsících (korigovaný věk byl ale z důvodu předčasného narození pouhých 2,5 měsíců, na což jsem ortopeda upozorňovala, ale uvědomil si to až po rtg, kdy nebyla a ani nemohla být ještě vyvinuta jádra kyčelních kloubů.) Může mít takový rtg vliv na vývoj pohlavních orgánů, resp. kvalitu vajíček takto rentgenované dívenky? Primář v nemocnici, kam jsem chodila na přednášky mi sdělil, že zanedbatelné to riziko podle něj není...

Děkuji moc za odpovědi, máte pěkně zpracované stránky, člověk se alespoň dozví jasné informace.

Hezký den. Klára

PS: V nemocnici mě lékaři ohledně CT uklidňovali, že se to provádí i u novorozeňat naprosto běžně, tzv. "jak na běžícím pásu". Myslíte si, že ze stran lékařů je takový přístup správný?

(Vložil(a): Klára Fišerová)
SÚJB nepřísluší zpochyňovat, zda byla provedená rtg vyšetření u vašeho dítěte správně indikována. Všechny informace, které jste ve svém dotaze uvedla však svědčí o tom, že u dcerky bylo nutné vyřešit medicínský problém (hemangiomatozu). Aby byly hemangiomy odstaněny museli lékaři provést vyšetření cév s použitím ionizujícího záření (angiografii). Z pohledu SÚJB se jednalo o zdůvodněné vyšetření, výběr zobrazovací metody je zcela v rukou indikujících a aplikujících odborníků. Naopak, jak též píšete, neprovedení odstranění by bylo pro dcerku nebezpečné (krvácení).

Dávku, kterou dcerka odbržela lze samozřejmě zjistit (pracoviště, které výkon provedlo má povinnost údaje z vyšetření zaznamenávat), ale nemyslíme si, že by ozáření mohlo mít vliv na další vývoj vaší dcery. Co se týká rtg vyšetření dětských kyčlí, je běžně pro skríning používán ULZ, pouze v indikovaných případěch (to byl pro nezralost ?jadérek? i váš případ) je nutné použít rtg. Ani v případě tohoto vyšetření si nemyslíme, že snímek kyčlí by měl vliv na vývoj pohlavních orgánů.

Více nemůžeme za SÚJB k vašemu dotazu sdělit, pokud budete chtít podrobnější odpovědi ohledně dávky, správnosti indikace provedených rgt výkonů, musíte se obrátit na zdravotnické zařízení, které výkony provedlo.

Na závěr ještě jedna informace: odbornou stránku odpovědi vypracovávají naši inspektoři podle své specializace, kteří ovšem musí zároveň plnit své pracovní povinnosti. Není tedy možné odpovídat online.

(Za SÚJB: sujb)