Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

skiaskopické vyšetření 26.03.2010 07:43:51
Dobrý den, bylo mi doporučeno vyšetření trávicí trubice pomocí rtg záření. Mám pocity tlaku a bolesti krku a potíže s polykáním. Dostanu k vypití naředěnou baryovou kontrastní látku. Chtěla bych se zeptat, jak vysoké ionizující záření se při tomto vyšetření používá a zda není nebezpečné. Četla jsem, že riziko vzniku rakoviny po rtg je v ČR do 2% - je to pravda? Mám se tohoto vyšetření obávat? Děkuji za odpověď. Klára
(Vložil(a): Klára)
Vzhledem k vámi popisovaným problémům s polykáním je zcela jistě kontrastní skiaskopické vyšetření trávicího traktu ve vašem případě správně indikováno.

Je tedy z hlediska radiační ochrany zdůvodněno. Radiační ochrana sice vychází z předpokladu (a to s vysokou mírou opatrnosti a jistou rezervou), že jakákoli dávka záření, která působí na člověka je spojená s potenciálním zdravotním rizikem, avšak dodnes neexistují přímé důkazy o tom, že by i malé dávky mohly vyvolat vznik určitého poškození.

Údaj o 2 procentním riziku vzniku rakoviny po rtg v ČR nemůžeme potvrdit, lze však říci, že dávka, kterou obdržíte při výkonu není nebezpečná, resp. představuje velmi nízké riziko.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)