Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

rtg a ct v tehotenstvi 26.01.2009 14:21:38
dobry den,chtela bych vas poprosit o nazor.Dne 4.11.2008 jsem podstoupila rtg hlavy a krcni patere,13.11.2008 potom ct mozku.Tyden nato jsem zjistila ze jsem tehotna,posledni menzes jsem mela 15.10.2008.Muj gynekolog rikal ze by to nemelo byt nic zavazneho,ale poslal me na genetiku a tam mi celkem nic nerekli,jen ze me budou sledovat.Chci se teda zeptat v kolikatem tydnu tehotenstvi jsem tato vysetreni absolvovala a jesli to muze mit nasledky pro mimi,ted jsem ve 13.tydnu a moc si miminko prejeme.Dekuji za odpoved.
(Vložil(a): cerychova marketa)
Důsledky ozáření pro zárodek, resp. plod závisí na dvou faktorech: na stadiu nitroděložního vývoje a na absorbované dávce. Z vašeho popisu vyplývá, že jste byla na rtg vyšetřeních cca ve 3. a poté ve 4. týdnu těhotenství. Ozáření ionizujícím zářením v této ranné fázi je pro zárodek z hlediska genetického postižení nejméně rizikové. Dále je jasné, že při vyšetření hlavy a krku je děloha mimo přímý svazek záření a zárodečná tkáň je tak ozářena jen velmi nízkou dávkou rozptýleného záření. Není tedy důvod se obávat, že by provedená rtg vyšetření hlavy a krku mohla ohrozit vaše miminko.
(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)