Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 01.02.2023 13:02:03
Dobrý den, lékař nám sdělil že u syna 2,5 roku jsme překročili rentgenovou zátěž. V roce 2022 měl 5 rentgenu hlavy. Celkově má od narození asi 14 rentgenu na různých částech těla (plíce,noha) včetně te hlavy.Jaké riziko hrozí vzhledem k jeho věku a četnosti? Je možnost nějaké "rehabilitace" po ozáření? Moc Vám děkuji za odpověď
(Vložil(a): anonym)
Dobrý den,

sdělení lékaře chápeme jako upozornění na skutečnost, že 2,5 letý syn absolvoval větší množství rentgenů (píšete cca 14) než je u dětí v tomto věku obvyklé. K tomuto sdělení je nutné dodat, že pro "rentgenovou zátěž" není stanoven žádný limit, a to právě proto, že u diagnostických vyšetření, kdy je dávka nízká a vyšetření je potřebné provést (je zdůvodněné) přínos převýší možné riziko. "Rehabilitace" neexistuje, ale není třeba se zbytečně stresovat a obávat se zdravotních následků.


(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)