Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Re: Re: Časté rentgenování 08.01.2023 01:24:00
Dobrý deň. Mám 26r.
Za svoj život som mala asi 15 rontgenov a 2x CT. Najcastejsie sa jedna o rontgen hrudnika zacielenim na pluca. Parkrat to bolo asi aj zbytocne, pretoze bolo vsetko v poriadku a to co som si myslela, ze mi je mi nebolo.
Ake su davky rontgenovania hrudnika/pluc a nie je to vela? Nemoze sa mi z toho vytvorit nejake onkologicke ochorenie? Vdaka.
(Vložil(a): anonym)
Dobrý den,

dávky z RTG hrudníku jsou velmi nízké (desetiny mSv), z CT je dávka vyšší, ale vyšetření poskytuje kvalitnější diagnostickou informaci.
Riziko vyvolání onkologického onemocnění v oblasti takto nízkých dávek sice teoreticky existuje, je však natolik nízké, že jej nelze odlišit od spontánního výskytu rakoviny v neozářené populaci.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)