Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

caste rentgenovani 23.07.2008 20:41:10
Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně častého RTG. Dceři,když byly 4 měsíce byla poslána na RTG kvůli kyčlím a poté dostala Pavlík. třmínky. Poté jsme chodily každý měsíc na kontrolu a vždy jsme byly poslány na RTG a to do jejich 8,5 měsíců,kdy ji byly Pavlik.třm.sundány (to prošla 5xRTG kyčlí),pak jsme musely na kontrolu za 2,5měsíce a znovu RTG a poté jsme byly po půl roce na kontrole a znovu RTG, takže celkem prošla 7 RTG kyčlí do roka a půl. Chtěla bych se zeptat jestli to mohlo nějak ohrozit její zdraví. Když jsem se na to ptala na rentg. odd. tak mi bylo řečeno, že to není dobrý,ale dělá se to pro to, aby v budoucnu nekulhala. Předem Vám děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Lenka B.)
U vady vrozeného vykloubení kyčlí je právě cílem rtg snímků její včasné zjištění, poté důsledné léčení, které zamezí či zmírní pozdní zdravotní problémy. Onemocnění je považováno za tzv. preartrózu kyčelního kloubu, tzn. že i jen malá odchylka v postavení kloubu znamená riziko dřívějšího rozvoje degenerativních změn, tj artrózy.
Vaše dcera, podstoupila rtg vyšetření, při kterém jí byla vada diagnostikována. Všechny další snímky, které byly provedeny, byly ortopedem indikovány, tzn. jejich cílem bylo stanovení polohy kyčlí a kontrola následného léčení zdravotního problému spojeného s dysplasií.
Je nutné si uvědomit, že i časté snímkování, pokud je potřebné ke stanovení diagnózy a poté ke kontrole léčebného postupu je odůvodněné a správné.
Pro lékařské ozáření není stanoven žádný limit, není tedy stanovena žádná hodnota jednotlivé ani součtové efektivní dávky, která nesmí být překročena. Inspektoři SÚJB však v rámci kontrolní činnosti dávky pacientů sledují, a to prostřednictvím dodržování tzv. diagnostických referenčních úrovní. Dodržování diagnostických referenčních úrovní zaručuje, že radiační ochrana je optimalizována, tedy dávka v tkáních je co nejnižší, aniž by se omezilo získání požadované diagnostické informace.
Mohu vás ujistit, že dávka ze všech provedených rtg vyšetření nemohla způsobit vaší dceři žádné zdravotní problémy, které by ohrozily její zdraví.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)