Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Rentgeny a mobilni vysilac 16.06.2008 09:21:13
Dobry den, jiz jsem se jednou ptala na skodlivost rentgenu. Ujistila jsme mne, ze kdyz jsem v 15letech jako dite opakovane byla rentgenovana na 4x kolena, kycle, panev,1x zada 1x nativní snimek pasaze streva ze mi nic nehrozi. Ale ty rentgeny byly provedny pred 17 lety, nyni mi je 32. Takze se chci zeptat, zda pred tema zhruba 20 lety by mi neco z toho hrozilo nebo ne? A jak se zmenil rentgen za tech 20 let? Dale se chci zeptat, zda je skodlive bydlet pod mobilnim vysilacem, kdyz bydli clovek pod strechou a nad nim je mobilni vysilac. Dekuji moc.
(Vložil(a): p.savkova)
Opakovaně odpovídáme na Váš dotaz.
Aby byl proveden rtg snímek, je vždy potřebná určitá (optimální) dávka záření. Bylo tomu tak před 15ti lety a platí to i nyní.
Je nesporné, že technická konstrukce a vybavení rtg zařízení se za 15 let změnila, věříme, že k lepšímu.
To však neznamená, že k provedení vyšetření, které jste před 15ti lety absolvovala byla potřebná dávka neúměrně vysoká a ohrožující vaše zdraví.
Stav rtg zařízení z hlediska radiční ochrany kontroluje SÚJB prostřednictvím licencovaných firem. Tyto tzv. zkoušky dlouhodobé stability zdrojů ionizujícího záření jsou požadované Atomovým zákonem a prováděcími předpisy (vyhláškou č. 307/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů). V rámci těchto zkoušek jsou kontrolovány i tzv. optimalizované dávky z rtg vyšetření.

Na váš druhý dotaz ohledně mobilního vysílače nejsme kompetentní Vám dát fundovanou odpověď. Směřujte svůj dotaz na Státní zdravotní ústav.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)