Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

CT obavy 05.09.2021 23:22:46
Dobrý den, absolvoval jsem CT vyšetření s kontrastní látkou kvůli vyboulení na krku. Proběhlo CT krku. Zjistilo se, že jsou to "něco jako žábry" a není to patologického původu, že se nemám obávat. Já jsem však teď vystrašený z toho CT vyšetření, že jsem ho podstoupil zbytečně. V čekárně jsem slyšel, že si dvě paní povídali o budoucích zdravotních problémech, které může z rentgenování vzniknout. Doktor mi jen řekl, že to neškodí, že se nemám obávat, že bych se musel nechat rentgenovat každý den, aby mi to v těle vyvolalo nějaké buněčné změny. Teď jsem byl ještě poslán na rentgenový snímek plic a nevím, zda na něj jít, protože mi je teprve 23 let a lidé v mém věku nebyli třeba ještě ani jednou na CT. Mám mít obavy o zdraví? Když jsem podstoupil za celý život: 1x rentgen plic, pár rentgenů zubů při kontrolní návštěvě zubaře, 1x CT krku s kontrastní látkou a teď mám podstoupit ještě rentgen plic? Mám občas opravdu špatné myšlenky, že mi to CT mohlo ublížit či vyvolat nějaké zdravotní komplikace. Děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

vyšetření, která jste absolvoval, patří mezi diagnostická, která odhalují podezření na nějaké onemocnění a jsou pro každého z nás přínosná. A to platí i v případě, kdy se hledaná diagnóza nepotvrdí. Neznamená to, že jste CT vyšetření podstoupil zbytečně. Informace, které jste slyšel v čekárně, že mohou být z rentgenování zdravotní problémy, je ve Vašem případě nepodložená. Věřte panu doktorovi, když řekl, že rentgenování neškodí. Rentgenový snímek plic rozhodně neodmítejte, obavy nejsou na místě, snímek Vám neublíží a nemůže vyvolat zdravotní komplikace.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)