Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 27.02.2021 22:49:24
Dobrý den,

Mám obavy ze vzniku rakoviny a trpím z toho úzkostí.
CT jsem v životě měla 3-4x,rentgenu vcelku dost.
Poslední CT vyšetření mozku a CT A bylo v jeden den roku 2018 v dobe6, kdy mi šlo o život a měla jsem trombozu splavu v době gravidity, o které jsem se dozvěděla až při příjmu. Davky, které mi prošly do těla jsou jistě velké a jejich hodnoty přesné nevím. Nedostala jsem na ně odpověď, když jsem se s odstupem času dotazovala.
Další vyšetření CT bylo v roce 2020 a to plic.
Tam mi hodnotu sdědili cca v rozmezí 7-8 mSv.
Jaké je riziko vzniku rakoviny?
Vím, že některé buňky se obnovují ake zrovna v mozku všechny bohužel ne.
Děkuji za Váš čas a ochotu.
S pozdravem Z. S.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

na základě epidemiologických studií je riziko smrti na zhoubný nádor 5 % při ozáření efektivní dávkou 1 Sv. Hodnota efektivních dávek při CT vyšetřeních se pohybuje v rozmezí 5-9 mSv. Takto nízké riziko nelze odlišit od spontánního výskytu nádorových onemocnění v populaci, které se pohybuje kolem 25 %.
Riziko nelze tedy jednoznačně přisuzovat diagnostickým ozářením. Vaše obavy z poškození buněk mohu vyvrátit - dávky v jednotkách mSv takové poškození nezpůsobují.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)