Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 09.10.2020 09:40:08
Dobrý den, mám již dlouhou dobu zdravotní problémy a lékař mě posílá na CT vyšetření břicha a pánve. Chci se zeptat, zda ozáření je mnohem vyšší u tohoto vyšetření jako třeba CT hlavy? Musí se vždy vypít kontrastní látka? A kdybyste mi mohli přirovnat sílu vyšetření CT s Rtg vyšetření, je pravda, že CT je silné jako 300 rtg naráz? Řekl mi to gastroenterolog a já mám ted velké obavy vyšetření absolvovat, ale můj obvodní lékař to přirovnal pro změnu letu v letadle, že je CT silné jako 5 letů do Ameriky a zpátky(nějakých 40 rtg). Tak kdo má prosím pravdu? Je velká šance z toho mít pozdější zdravotní komplikace? minulý rok jsem 3 RTG a plic břicha absolvovala.
A když přijdu po CT domů jsem nebezpečná pro své děti?
Moc děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

pokud máte dlouhou dobu zdravotní problémy a lékař Vás posílá na CT vyšetření břicha a pánve rozhodně je absolvujte. Přínos vyšetření převáží možná rizika.
Ozáření z CT je sice opravdu vyšší než rtg snímek, určitě ale ne 40 x nebo dokonce 300 x, navíc výtěžek vyšetření je mnohem lepší diagnostická informace.
U vyšetření CT břicha nelze vyloučit, že bude použita kontrastní látka, po vyšetření nejste "radioaktivní", nejste nebezpečná pro své okolí.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)