Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování chrupu - panoramaticky rtg 02.07.2019 09:08:07
Dobrý den,
obracím se na Vás s velkou prosbou o Váš odborný názor. V sekci otázky a odpovědi na vaší stránce jsem nenašla možnost položení dotazu tak to zkouším přes uvedenou mailovou adresu.
Jedná se o dávku RTG záření při vyšetření chrupu. V roce 2014 po prvním těhotenství jsem řešila víc problémů s chrupem týkající se náhrady zubu implantátem a taky endodontické ošetření mrtvých zubů. Situace byla komplikovanější, názory na postup léčby odlišné a já se nevěděla rozhodnout pro pracoviště...v tom obcházení zubních klinik jsem si vůbec neuvědomila, že mi stačil pouze jeden panoramaticky snímek chrupu na vyžádaní....Tudíž jsem v průběhu půl roku absolvovala panoramaticky rtg chrupu celkem 4 krát....myslím, že se ve všech případech jednalo o digitální panoramaticky rtg. Krytí na krk - štítná žláza tam bylo určitě pokaždé. Uvědomuji si, že to bylo nerozumné, dnes bych to udělala rozhodně jinak.
Co mě znepokojuje je úvaha zda se u panoramatického rtg zubu zobrazuji i vedlejší nosní dutiny v maxilární oblasti - v horní čelisti?
Momentálně jsem po druhém těhotenství v průběhu kterého jsem měla opakovaně zelené hnisavé rýmy s bolestivosti dutin, dvakrát přeléčené ATB. Bolestivost dutin přetrvává i 8 měsíců po porodu. Mohlo dle Vašeho názoru ozáření dutin u opakovaných panoramatických rtg chrupů způsobit změny ve vedlejších nosních dutinách ve smyslu nádorového bujnění? Nic takového nemám vyšetřením podloženo, moje ORL lékařka uvažuje kvůli přetrvávání bolestivosti při změnách polohy hlavy o CT dutin. Je to pouze moje obava zda tam není nějaký problém s dávky RTG záření v minulosti opakovaně v krátkém časovém intervalu - 4 panoramatické RTG chrupů v intervalu 6 měsíců.
Děkuji za Váš čas, ochotu a odpověď.
S pozdravem a přáním hezkého dne,
Vrabelová

(Vložil(a): Lucie Vrabelová)
Dobrý den,

ozáření dutin opakovaným rtg snímkováním (OPG) nemůže způsobit změny vedlejších nosních dutin ve smyslu nádorového bujení.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)