Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Návštěva v Černobylu 23.04.2018 10:22:48
Dobrý den,

mám obavy o zdraví syna, 22 let. V říjnu 2017 byl po těžké nehodě na motorce dvakrát operován (zlomenina stehenní kosti, zlomenina kůstky palce na L ruce, zlomenina předloketní kosti R ruky - kovové šrouby a dlahy v končetinách), a tedy i rentgenován, a to i při každé kontrole (doposud 4 kontroly, další následuje 30.4.18).
Tento víkend se rozhodl s kamarádem navštívit Černobyl s prohlídkou zóny kolem jaderné elektrárny). Nebyli delegátem upozorněni na nebezpečí tzv. hotspotů a u jednoho z nich natáčel video, prý asi jednu minutu. Bylo slunečno, foukal silný vítr, zvířený prach létal všem do očí a úst. Večer v hotelu mu při smrkání tekla krev z nosu. Bylo to snad jen jednou, cítí se prý dobře. Po opuštění zóny se za detekčním rámem posadil na zem, protože ho bolela operovaná noha z dlouhé chůze. Nevím, jak dlouho na zemi seděl, ale četla jsem, že je to nebezpečné. Až večer se syn v hotelu sprchoval, některé části oblečení vyměnil za čisté, kšiltovku a boty měl znovu na sobě. Všechno vezl domů, že to 2x přepere a bude to v pořádku. Předpokládám, že radioaktivní prach je všude, na kameře, mobilu, který dále používá, také. Je jeho počínání správné? Je potřeba něco udělat, aby se radioaktivní zátěž co nejrychleji v těle snížila? Dá se předpokládat, že radioaktivní ozáření bylo nad limitem a vzniknou škody na zdraví a lze ho někde přeměřit? Lze se ještě teď nějakým způsobem chránit? Není lepší rentgenové snímkování 30.4. odložit, když je tělo nyní tak zatížené?

Děkuji Vám moc za odpověď a radu, mám o syna velký strach.

Ivana Sonnleitner
(Vložil(a): Ivana Sonnleitner)
Dobrý den,

chápeme Vaše obavy, nicméně postup, který syn zvolil byl v podstatě správný (sprchování, výměna, oblečení, atd.).
Nemyslíme si, že se dá předpokládat ozáření nad "limit", škody na zdraví jsou vyloučené. Taktéž rentgenové snímkování nemusíte odkládat.
Pro Vaši jistotu doporučujeme přeměření (a konzultaci) na SÚRO, v.v.i. - kontakt zasíláme na Vaši emailovou adresu.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)