Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 13.01.2017 16:21:44
Dobrý den, velmi Vás prosím o odbornou pomoc. V loňském roce jsem po úraze prodělala 2x CT mozku bez kontrastní látky, v lednu a červnu a v listopadu 2016 bylo další CT mozku s podáním kontrastu dle lék. zprávy 50 ml iomeronu 400

Dávky ozáření byly:

1. CT mozku 908.49 mGy.cm
2. CT mozku 927.11 mGy.cm
3. CT mozku 1601.04 mGy.cm - v protokolu z CT přístroje je ale uvedeno že procedura byla bez kontrastní látky
celková dávka: 3436.64 mGy.cm

první 2 CT byly bez ochranného límce na krk, třetí CT vyš. s ochranným límcem.

dále bylo v srpnu 2016 vyšetření scintigrafie skeletu třífázová s radioizotopy, aplikováno i.v. 800 MBq 99mTc HDP

a také klasický RTG 5 snímků spánkové kosti a
1 snímek vedlejších dutin nosních.

Prosím o pomoc, ráda bych věděla jak moc jsou tyto dávky vyšetření rizikové pro rakovinu. Lékaři mi řekli, že ji dostanu. Jsem pochopitelně moc vyděšená. Četla jsem i na internetu, že po třetím CT je velká šance na rakovinu. Je celková dávka ozáření moc vysoká?
Také prosím o radu jestli mohu dále sledovat televizi s CRT obrazovkou, z důvodu rtg záření a rizika rakoviny, nikdy mi nedělalo sledování potíže, a nyní jsem po krátké chvíli unavená, nemohu se dívat více než půl hodiny. Obrazovka je velká asi 52 centimetrů. Díváme se na ni z 2 metrové vzdálenosti. Jaká je vhodná vzdálenost u CRT televize? I používání pc mi dělá problém, nastupuje rychlá únava, která dříve nebyla. Mám také nemocnou štítnou žlázu, hypofunkce. Moc děkuji za Váš čas, ochotu a pomoc.Přeji hezký den. M.C.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

vyšetření, které jste v r. 2016 absolvovala, opakované CT mozku, scintigrafie s aplikací 800 MBq 99mTc a 5 RTG spánkové kosti a 1 snímek VDN, nemůže způsobit rakovinu.
Zda sledovat CRT obrazovku a pracovat na PC neumím zhodnotit, nejedná se o zdroje ionizujícího záření, stejně tak nevidím souvislost mezi lékařským ozářením a hypofunkcí štítné žlázy.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)