Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Časté rentgenování 28.10.2016 17:40:26
Dobrý den, velmi by mě zajímalo, jak je to se sčítáním rtg záření. Každý radiolog mi sdělil, že se rtg záření sčítá za celý život. To samé jsem se dočetla i všude na internetu. Vy tady uvádíte v každé odpovědi, že se rtg záření nesčítá. Velmi by mě zajímalo, jak to tedy je, protože jsem za svůj život (je mi 30 let) prodělala již velmi mnoho rtg snímků, CT snímků a jednou jsem byla i na vyšetření, při kterém jsem polykala kontrastní látku a při tom mě rentgenovali a zjišťovali, kudy látka protéká to trvalo zhruba 20 min. Mělo to název RTG horní aparatury hrudníku s kontrastní látkou. A jen za poslední rok jsem absolvovala 8x rtg plic, 1x RTG horní aparatury hrudníku s kontrastní látkou (20 min), 12x snímek hlavy, krční páteře a hrudní páteře - vše najednou, 5x rtg končetin, 2x rtg dutin, 1x CT mozku a asi 8x rtg na veterině se psem. Nyní řeším problém, že mám již dva měsíce každodenní zvýšené teploty od 37,3 do 38 °C při tom je mi zle, pálí mě paže, stehna, mám rudé tváře, je mi nevolno a na omdlení. Veškeré krevní testy jsem měla v pořádku včetně virů, parazitů, infekcí atd.. Běhám už dva měsíce po doktorech a nikdo mi nedokáže poradit. Napadlo mě, jestli to nemůže souviset s častým ozařováním? Předem Vám velmi děkuji za odpověď. Klára
(Vložil(a): Klára)
Dobrý den,

efekt dávek z ionizujícího záření na lidský organismus je velmi složitý. Lidský organismus má schopnost jednotlivá ozáření (pomocí tzv. reparačních mechanismů) část efektů "neutralizovat". Nikdy však nedojde k úplné oprav, tzn. ty zbývající efekty se opravdu sčítají.
Příznaky, které popisujete, ale nejsou způsobeny ionizujícím zářením, takové účinky ionizujícího záření nebyly pozorovány.
RTG vyšetření, která jste popsala, se pohybuje v oblasti nízkých dávek. Mohou sice teoreticky způsobovat tzv. stochastické účinky, které znamenají, že se mírně navyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny, ale navyšování je velmi malé. Ze všech vyšetření, které jste popsala, jste pravděpodobně dostala celkovou efektivní dávku nejvýše 50 mSv, což znamená navýšení pravděpodobnosti vzniku rakoviny o cca 0,25 %. To je ve srovnání s běžným výskytem rakoviny v řádu desítek procent velmi málo. Přesto, že riziko z těch všech vyšetření je malé, je třeba si uvědomit, že každé zbytečné ozáření, byť malé, je zbytečné. Počty RTG vyšetření, které jste za poslední rok prodělala, jsou neobvykle vysoké. Tzn. pokud přijdete za lékařem a ten Vás pošle na nějaké rentgenové vyšetření, je třeba se ho zeptat, zda je takové vyšetření opravdu potřeba, obzvláště pokud jste v nedávné době na podobném vyšetření byla. RTG vyšetření by se měla provádět pouze, pokud se očekává, že se pomocí nich zjistí nějaká nová informace o zdravotním stavu, která by mohla být potřebná pro další léčbu.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)