Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 30.06.2016 16:09:34
Dobrý den, prosím o zodpovězení několika otazek. jak je to s rentgenovým zářením u osob s autoimunnim onemocněním. Jsou nějaké studie případně osobní názor u lidí se sníženou imunitou vs. Rtg a ct, že lidé s anémií nebo Sjogrenovym syndromem a Hashimotovou thyreoiditidou (štítná žláza) můžou snášet rtg Ct hůře. Resp. přijímat záření hůře. Za celý svůj život jsem byla kdysi na cca 4 rtg zubů. Poté si již i vybavim rok ... před 2 roky CT plic s kontrastní látkou, rtg lebky kvůli bouli na kosti také před 2roky.no a nyní v rychlém sledu během jednoho měsíce rtg zubů, CT hlavy nativ, rtg dutin, rtg plic.Ceka mě ještě magnetická rezonance ta je zcela neškodná? Můžete mi prosím napsat hodnoty celkově nasbiranych dosavadních úkonů kontra běžná dávka za rok? Znamená to, že běžná dávka je kolem 3msv, dávka z absolvovaných vyšetření se přičítá k oněm 3msv? A jaká je tedy roční doporučená dávka příjmu msv pro člověka.A kde ji člověk přijímá, ze slunce? Děkuji za postupnou odpověď na všechny mé otázky. Vážím si vaší detailní odpověďi.
(Vložil(a): Nina Černá )
Dobrý den, pojem "snížená imunita" je natolik rozsáhlý medicínský problém, že není možné takto zjednodušeně mu přisuzovat vyšší vnímavost záření. Pokud je mi známo, pouze u osob trpících poměrně vzácnou poruchou reparace chromozomových zlomů je potvrzeno, že jsou k ozáření citlivější. Patří sem např. Dawnův syndrom a další onemocnění. Není mi známo, že by lidé s Hashimotovou thyreoiditidou snášeli rtg a CT hůře.
Neexistuje žádný předepsaný limit, který nemůže u člověka za rok být překročen z lékařských ozáření.
Musí se vždy pečlivě zvažovat nutnost vyšetření provést. Mohu vás ale uklidnit dávky z diagnostických rtg a CT nejsou tak vysoké, aby byly pro člověka nebezpečné. Tedy ani vaše dosud obdržená celková dávka není pro vaše zdraví nebezpečná. U vyšetření magnetickou rezonancí nejsou dosud žádné negativní účinky prokázány.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)