Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 16.06.2015 13:47:04
Dobry den,

od jesene minuleho roku podstupujem celustnoortopedicku liecbu a z toho dovodu mi viackrat rontgenovali zuby. Ide o asi dva panoramaticke snimky minuly rok a od zaciatku roka 2015 doteraz dalsi jeden panormaticky snimok + asi 4-5 RVG snimkov jednotlivych zubov, nakolko som mala problemy s korenovou vyplnou. Okrem toho mi boli tento rok rontgenovane aj prinosove dutiny. Pripada mi to byt vela snimok od zaciatku roka, teda pocas siestich mesiacov, ktore mi boli robene len v oblasti hlavy. Ked som sa pytala zubneho lekara, povedal mi, ze RVG sa bat nemusim a vraj niektori lekari dokonca schvaluju RVG u tehotnych zien. Chcem sa teda spytat, aky je rozdiel medzi RTG a RVG? A ci pocet RTG, ktore som za dobu poslednych siestich mesiacov absolvovala, nie je pre mna nebezpecna? Pri vysetreniach som mala vestu, no bez ochranneho limca na krku. Dakujem. Martina
(Vložil(a): martina)
Dobry den,

Ano, informace, kterou jste doslala od ošetřujícího lékaře je správná. RVG je tzv. radioviziografie, kdy je dávka nižší než u klasicky prováděného intraorálního snímku. Též použití ochranných pomůcek byoa ve vašem případě zvoleno zcela správně.
Celková dávka není nebezpečná.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)