Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování CT mozgu 21.05.2015 14:20:59
Dobry den,
budem posobit asi ako hypochonder, ale chcela by som sa spytat cca pred dvoma mesiacmi mi robili rtg mechura kvoli castemu zapalu, pred 4 dnami ma neurology odoslal na CT mozgu z dovodu bolesti pravej strany hlavy /zalaply nervov/ ta pani, ktora CT hlavy robila ma dost vystrasila, kolko davky ziarenia to ma a ake je to nebezpecne. Dala mi na brucho nieco z olova a to bolo vsetko, kontrastnu latku som nedostala. Odvtedy ma vsak nejak neprijemne pali pokozka na hlave.(nemohol byt pristrj pokazeny alebo pouzila vela ziarenia?) Podotikam,ze na oci a krk mi ochranu nedali. Mam strasny starch, ze mi to mohlo sposobit nejake vazne poskodenie pokozky nasledkom ziarenia, popripade neskorsi vyvin rakoviny. V novembri minuleho roka sme prisli o babatko a velmi by sme chceli. No teraz som nestastna ze som na to vysetrenie isla. To palenie pokozky na hlave ma znepokojuje nakolko na internete uvadzaju ze dosledkom ziarenia z CT umrie rocne vyse 14000 ludi . Za odpoved Vam budem velmi vdacna
(Vložil(a): Andy)
Dobrý den,

rtg záření bez použití kontrastu (CT oblasti mozku) a při použití ochranné stínící pomůcky nemohlo způsobit poškození pokožky. Riziko indukce nádorového onemocnění sice zcela vyloučit nelze, ale je velmi malé. Musíme zvažovat i benefit, který ozáření pro jednotlivce přineslo, to u indikovaných lékařských ozáření zcela převýší možnou újmu. Nepřipouštějte si proto jen negativní působení.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)