Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

dotaz 27.01.2015 10:37:28
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat na následující věc. Před zhruba 17 lety mi byly dělány rentgenové snímky zádové páteře (frontální snímek a snímek z boku) a bederní páteře (taktéž frontální snímek a snímek z boku). Totéž se opakovalo zhruba za tři měsíce na vojně ve vojenské nemocnici z důvodu posouzení stupně zdravotní kvalifikace. Na Vašich stránkách jsem se dočetl, že rentgenové snímkování páteře představuje vyšší rentgenovou zátěž, než např. rentgenové snímkování plic. Proto jsem se chtěl zeptat, zda pořízení 8 rentgenových snímků páteře v rozmezí 3 měsíců představuje zdravotní riziko (i vzhledem k technologii rentgenování, která se používala před 17 lety).
Dále jsem se chtěl zeptat, zda je z hlediska rentgenové zátěže nějaký rozdíl mezi rentgenováním na stole pod rentgenem a mezi rentgenováním vleže.
Předem děkuji za odpověď.
Jaroslav Šimák

(Vložil(a): Jaroslav Šimák)
Dobrý den,

rentgenové snímky páteře, které u Vás byly provedeny nepředstavují zdravotní riziko.
Vyšetření každého orgánu v těle se provádí dle určitých radiologických standardů - např. vyšetření srdce a plic se provádí vstoje ze vzdálenosti 1,5 - 2m ve 2 projekcí (PA a boční), na formát 35 x 35 cm. Rozdíly v radiační zátěži jsou dány mnoha faktory: např. záleží na složením prozařované tkáně (kost x "měkká" plicní tkáň), na tělesné konstituci pacienta (silný pacient x dítě). Zcela odlišná bude dávka pacienta při skiagrafii (např. rtg snímek plic nebo páteře) a u skiaskopie, kdy lékař za rtg kontroly zavádí kardiostimulátor nebo provádí tzv. ablaci v srdeční oblasti (takové výkony mohou trvat několik minut, jsou prováděny v intervenční kardiologii).

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)