Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k ochranným pomůckám 13.09.2021 14:43:46
Dobrý deň. Mám problém so štítnou žľazou-strumu. Potrebujem si dať urobiť panoramatický snímok zubov. Rontgenové pracovisko v blízkosti môjho bydliska však nemá límec na krk. Odporúčali by ste mi obrátiť sa predsa len na pracovisko, kt. límec má al. by bolo podľa Vás vhodné si aspoň overiť, či sa jedná o novší al. starý rtg prístroj? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,
olověný límec se při panoramatickém rentgenovém snímku nemá používat – překryl by část obrazu, snímek by byl k ničemu, musel by se opakovat bez límce a dávka ze záření by tak nakonec byla výrazně větší, než kdyby límec ani nezkoušeli dávat. To je důvod, proč ho pracoviště ani nemá – postupují správně. Naopak, pokud by Vám ho někde jinde dávali, budou postupovat v rozporu se správným způsobem snímkování.
Dávka ze záření, kterému je štítná žláza vystavena, je při panoramatickém snímkování velmi nízká a kondici štítné žlázy tak nemůže ovlivnit, ani když máte strumu. To platí pro nová i stará zařízení. Novější zařízení mívají dávku ještě o něco nižší, ale ve vztahu k účinkům záření na štítnou žlázu tenhle rozdíl v dávkách až tak moc neznamená.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)