Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

OP u OPG 16.10.2020 09:01:57
Dobrý den, rovnou musím říct, že tento dotaz považuju částečně za zbytečný, ale kvůli různým informacím (bohužel i definformacím od odborníků...) se raději hloupě zeptám. Do nedávna jsem pracoval na radiodiagnostice i nukleární medicíně, tam jsou mi ochranné pomůcky známé a jasné. Teď pracuji nově na zubním RTG s OPG přístrojem, zde jsem nenašel žádné relevantní informace, kromě odpovědí níže. Tedy: Je nutné, aby měli pacienti na opg či i.o. snímky ochranné pomůcky? Je logické, že u i.o. by měl být límec pouze u snímků, kde může reálně být např. štítná žláza přímo ve svatku IZ, tzn. pouze u snímků horních předních zubů. OPG nelze technicky provést s krčním límcem a níže nemůže svazek zasahovat. A kvůli intenzitě záření předpokládám, že rozptyl bude téměř nulový a tudíž zanedbatelný. Je potřeba dávat zástěru např. u dětí? U těhotných dávám (i když tady to taky považuji za zbytečné, ale pro jistotu).
Děkuji moc :)
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Ano, je to přesně tak, jak píšete. U OPG límec nedávat. U intraorálních snímků je rozptyl (neužitečné záření) téměř nulové, tudíž zanedbatelné. Takže dávat ochranné pomůcky zubního běžného snímková není zdůvodněné. Jediné uplatnění snad u těhotných a pacientů, kteří by pomůcky i přes vysvětlení požadovali.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)