V Praze se konalo zasedání Skupiny jaderných dodavatelů (NSG)

Ve dnech 10. až 14. června 2013 proběhlo v Praze pod vedením vedoucí Stálé mise ČR při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni RNDr. Veroniky Kuchyňové Šmigolové plenární zasedání Skupiny jaderných dodavatelů (NSG). Vlastnímu plenárnímu zasedání předcházela zasedání konzultativní skupiny (CG), skupiny pro informační výměnu (IEM) a skupiny licenčních a celních pracovníků (LEEM) ve dnech 9. – 12. června. Zatímco předsednictví CG a IEM si tradičně ponechaly Spojení státy americké, skupině LEEM předsedal ředitel Odboru pro kontrolu nešíření zbraní hromadného ničení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ing. Michal Merxbauer, Ph. D.

Zasedání se zúčastnilo více než 300 delegátů ze 48 členských států NSG. Toto významné mezinárodní setkání se konalo v České republice již podruhé, poprvé se konalo v roce 2002. Hlavním organizátorem zasedání bylo Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s dalšími orgány státní správy. Státní úřad pro jadernou bezpečnost sehrál významnou roli nejen z hlediska spoluorganizátora, ale i z hlediska aktivní účasti v oblasti vlastních prezentací.

V průběhu týdne CG řešila klíčové otázky související s problematikou nešíření jaderných zbraní. Dominovala především témata týkající se posílení sdílení informací, revize seznamu vybraných položek dvojího použití v jaderné oblasti, nebo záležitosti celního a transportního charakteru. Delegáti rozhodně zdůraznili, že cílem práce NSG je zabránění šíření jaderných zbraní a to zejména díky prosazování transparentnosti a vysoké zodpovědnosti jaderných dodavatelů. Delegáti také oficiálně přivítali dva nové členy do rodiny NSG, Mexiko a Srbsko, na jejich prvním zasedání.

Hlavním technickým výstupem pražského plenárního zasedání bylo schválení revize kontrolních seznamů NSG, která byla zahájena už před třemi lety. Plenární zasedání rovněž schválilo vytvoření technické expertní skupiny (TEG), která bude připravena k další práci na kontrolních seznamech (základní seznam, tzv. Trigger List a seznam zboží dvojího užití) podle potřeby.

Závěrečným výstupem plenárního zasedání NSG bylo prohlášení, které shrnuje výsledky zasedání a vyjadřuje hluboké znepokojení nad globálními proliferačními aktivitami, zejména důsledky severokorejského a íránského jaderného programu.

Česká republika byla v průběhu zasedání zvolena pro roky 2013 - 2014 předsednickou zemí NSG v čele s předsedkyní RNDr. Veronikou Kuchyňovou Šmigolovou.

Společné foto vedoucích národních delegací