Rada guvernérů MAAE schválila mandát generálního ředitele Y. Amana na další čtyři roky

Ve dnech 4. – 6. března 2013 ve vídeňském sídle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) proběhlo první řádné zasedání Rady guvernérů v tomto roce.

Pětatřicetičlenná Rada guvernérů řídí mezi výročními zasedáními Generální konference, která je hlavním řídícím orgánem, činnost MAAE. Česká republika byla jejím nestálým členem v letech 2010 – 2012 a přímo se tak podílela na řízení Agentury, přičemž funkci guvernérky vykonávala z pověření vlády předsedkyně SÚJB, ing. Drábová. Nyní se ČR zasedání Rady guvernérů pouze účastní a své pozice prosazuje prostřednictvím společných projevů EU.

Úvodní projev generálního ředitele MAAE, Y. Amana z Japonska, si můžete přečíst na stránkách MAAE.

Standardními body březnové agendy jsou výroční zprávy generálního ředitele k jaderným technologiím (Nuclear Technology Review 2013) a k jaderné bezpečnosti (Nuclear Safety Review 2013). V jejich rámci členské státy projednávají nejnovější pokrok v širokém spektru mírového využívání jaderné energie a na poli jaderné bezpečnosti.

Tradiční součástí programu každého zasedání Rady guvernérů je diskuse ohledně verifikačních aktivit MAAE v ÍránuSýrii a KLDR. Od havárie na japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiiči je Rada guvernérů rovněž pravidelně informována o implementaci Akčního plánu MAAE k jaderné bezpečnosti, který byl přijat v září 2011.

Březnová Rada guvernérů aklamací (znovu)jmenovala Yukiyu Amana, jemuž první mandát vyprší  30. listopadu 2013, do funkce generálního ředitele MAAE na další čtyři roky. Její rozhodnutí ještě musí oficiálně potvrdit zářijová Generální konference členských států MAAE, viz též tiskové prohlášení Agentury.

Yukiya Amano