Mise MAAE o otázkách seismického ohrožení jaderné elektrárny Temelín

Na žádost Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) České republiky,  se ve dnech 15. – 19. 4. 2013 uskutečnila mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se zaměřením na hodnocení seismických rizik.

Hlavním cílem mise MAAE bylo posoudit správnost a aktuálnost metodiky pro posuzování seismického ohrožení, která se v současné době používá pro lokality jaderných elektráren v ČR. Tým MAAE vyhodnotil stav plnění doporučení z předchozí seismické mise MAAE (únor 2003) a konfrontoval metodiku používanou českými experty se standardy MAAE a se současnou světovou praxí. Podkladem pro hodnocení byly zprávy zahrnující aktualizované průzkumy seismického ohrožení pro lokalitu jaderné elektrárny Temelín, které byly pro ČEZ, a. s., zpracované v posledním desetiletí. Součásti mise byla i práce v terénu, která se uskutečnila v okolí JE Temelín.

Hodnotící tým MAAE ve složení – vedoucí týmu Yoshimithsu FUKUSHIMA (MAAE/NSNI/ISSC), externí expert Philippe RENAULT (MAAE/Švýcarsko/hodnocení seismického ohrožení) a externí expert Luca GUERRIERI (MAAE/ Itálie/paleoseismologie a geologie) – přezkoumal činnosti, které uskutečnil ČEZ, a. s. k řešení doporučení z předchozí mise MAAE v r. 2003. Aktualizované práce byly provedeny I. Prachařem z Energoprůzkumu, s. r. o. Praha., J. Málkem a P. Kolínským z Ústavu struktury a mechaniky hornin (Akademie věd ČR), R. Hanžlovou a P. Špačkem z Ústavu fyziky Země (Masarykova univerzita Brno) a prezentovány v úvodní části mise ve dnech 15. – 16. 4. 2013 na SÚJB Praha. Po dobu kontrolní mise byly přítomni nezávislí pozorovatelé z Rakouska a Slovenska a zástupci SÚJB.

Můžete si prohlédnout i podrobnější presentaci.

Závěry a doporučení mise z r. 2003 byly zaměřeny zejména na stanovení seismického ohrožení „deterministickým“ přístupem. V současné době se otázky seismického rizika řeší s důrazem na „pravděpodobnostní“ přístup. Česká strana se s těmito přístupy vyrovnala na dobré úrovni. Nicméně, i když existuje velké překrytí deterministického a pravděpodobnostního přístupu s ohledem na společné vstupní parametry a používané modely, tým MAAE doporučil, aby byly jasně rozlišeny jednotlivé studie a rámec, ve kterém jsou použity výsledky.

V případě, že analýza bude provedena pouze pravděpodobnostním přístupem (v souladu s doporučeními MAAE SSG-9), tým MAAE doporučuje rozšířit hodnocení o další alternativní modely, zahrnující epistematickou nejistotu.

Závěry a výsledky seismické mise budou využity v procesu povolování nového jaderného zdroje v hodnocení geologických a seismických charakteristik lokality a doložení průkazů o vhodnosti lokality z hlediska kritérií na umísťování jaderných zařízení.