ČR přispěla k úspěšnému zakončení dalšího ročníku Generální konference MAAE

Ve dnech 16. – 20. září 2013 se ve vídeňském sídle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) uskutečnilo 57. řádné zasedání jejího vrcholného řídícího orgánu, Generální konference.

Ve dnech 16. – 20. září 2013 se ve vídeňském sídle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) uskutečnilo 57. řádné zasedání jejího vrcholného řídícího orgánu, Generální konference.

V rámci výročního setkání Generální konference členské státy posuzují výroční zprávu a zprávu o hospodaření Agentury za uplynulý rok, schvalují její program a rozpočet na následující období stejně jako příslušnou příspěvkovou stupnici odvozenou ze škály OSN nebo výši Fondu technické spolupráce, z něhož je financován další rozvoj mírového využívání jaderné energie v účastnických zemích.  Dále rozhodují o případných žádostech o členství v MAAE a volí nové členy Rady guvernérů, která v období mezi Generálními konferencemi Agenturu kontroluje a řídí. Diskutují i koncepční a programové otázky a přijímají, příp. hodnotí další konkrétní návrhy předložené Radou guvernérů, generálním ředitelem či přímo členskými státy.

Letos tak například Generální konference na doporučení březnové Rady guvernérů schválila znovujmenování Y. Amana do funkce generálního ředitele MAAE na další čtyři roky (1. prosince 2013 – 30. listopadu 2017) a znovujmenování stávajícího externího auditora Agentury z Indie na finanční roky 2014 - 2015. Za nové členy MAAE přijala Bahamy a Brunej a do Rady guvernérů zvolila Rakousko, Bosnu a Hercegovinu, Finsko, Keňu, Peru, Katar, Slovensko, Súdán, Spojené arabské emiráty, Venezuelu a Vietnam. Prostřednictvím rozhodnutí a rezolucí Generální konference členské státy určují budoucí směřování a činnost MAAE.

Odborným tématům zasedání tradičně dominuje problematika zvyšování jaderné bezpečnosti, radiační ochrany a bezpečnosti při nakládání s radioaktivními odpady a přepravách radioaktivních materiálů; boj proti jadernému a radiologickému terorismu; posilování a zefektivňování zárukového systému MAAE nebo rozšiřování a zvyšování účinnosti technické spolupráce poskytované MAAE. Členské státy se ovšem věnují i tématům s politickým podtextem, mezi něž patří implementace zárukových dohod MAAE s Íránem, KLDR a Sýrií nebo aplikace záruk a možnost vytvoření zóny bez jaderných zbraní na Blízkém východě. 

Během všeobecné debaty mají všechny země možnost informovat o nejnovějším vývoji v celém spektru působnosti MAAE a vyjadřovat se k aktuálním problémům, jako jsou např. otevřené verifikační otázky v citlivých oblastech. Národní projev ČR, přednesený vedoucí naši delegace, Danou Drábovou, si můžete přečíst nebo poslechnout na webu MAAE, kde jsou k dispozici rovněž vystoupení ostatních zemí a generálního ředitele MAAE.

Nedílnou součástí Generální konference je také pořádání vědeckého fóra, které je každý rok zaměřeno na jinou prioritní oblast. Letos proběhlo v termínu 17. – 18. září s podtitulem „Modrá planeta: jaderné aplikace pro trvale udržitelné mořské prostředí“.

58. Generální konference MAAE bude svolána ve dnech 22. - 26. září 2014.

 

 Dana Drábová při čtení národního projevu za ČR