50 let Ústavu jaderného výzkumu v Řeži

Dnes, 10.června 2005, uplynulo přesně 50 let od chvíle, kdy byl založen Ústav jaderného výzkumu v Řeži. Jako připomínku této události, která naprosto bezvýhradně a jednoznačně předznamenala a ovlivnila uplynulých 50 let rozvoje jaderných disciplín v Československu a posléze i v České republice, uspořádali Vědecká rada ústavu, Představenstvo ÚJV a Dozorčí rada ÚJV oficiální slavnostní zasedání a odbornou konferenci ve dnech 8. - 9.června 2005.

Ve středu 8.června proběhlo slavnostní zasedání v pražské Betlémské kapli. Úvodní slovo přednesl a celé zasedání řídil Petr Zuna, předseda vědecké rady ÚJV. O začátcích jaderného výzkumu u nás hovořil Čestmír Šimáně, první ředitel Ústavu jaderného výzkumu Řež a.s., rozsáhlý příspěvek o minulosti, příromnosti a současnosti ÚJV přednesl František Pazdera, současný generální ředitel ÚJV. Krátké vystoupení k podpoře státu v oblasti vědy a výzkumu v České republice měl Martin Jahn, místopředseda vlády České republiky, kterého následoval náměstek minista průmyslu a obchodu M.Pecina s vystoupením na téma státní energetické politiky a role jaderné energetiky, vědy a výzkumu v ČR. Významné bylo vystoupení předsedkyně SÚJB Dany Drábové o kontrole jaderné bezpečnosti jakožto podmínce dalšího rozvoje jaderné energetiky v ČR. Vystoupení domácích účastníků uzavřel krátkou zdravicí jubilantům generální ředitel ČEZ, a.s. Martin Roman. První ze zahraničních účastníků, Tomihiro Tamaguchi, zástupce generálního ředitele MAAE ve Vídni, přednesl příspěvek o aktivitách MAAE v oblasti mírového a bezpečného využívání jaderné energie, přičemž zdůraznil roli i významné postavení jak ČR, tak zprostředkovaně i ÚJV v těchto aktivitách. O programech NEA/OECD, zaměřených na bezpečnost jaderné energetiky, hovořil Luis Echávarri, generální ředitel NEA/OECD v Paříži a o globálních aktivitách Eurozóny v oblasti jaderného výzkumu pak hovořil Georges Van Goethem, koordinátor výzkumu reaktorové bezpečnosti z Evropské komise v Bruselu. Konečně s posledním příspěvkem vystoupil M.Asmolov z Federální agentury pro atomovou energii v Moskvě a jeho tématem byla budoucnost jaderné energetiky a možnosti spolupráce ruských a českých organizací.

Ve čtvrtek 9.června probíhala v pražském Kongresovém centru odborná konference, na níž pracovníci MAAE, ÚJV ŘEŽ, IBA z Belgie, CEA z Francie a konečně EFDA z Francie prezentovali současné výsledky svých institucí v oblasti bezpečnosti a životnosti stávajících JE, energetických koncepcí a nových jaderných zdrojů i nových řešení v oblasti palivového cyklu. Významná pozornost byla rovněž věnována využití ionizujícího záření v lékařství, kde mimořádný zájem vzbudil příspěvek Otakara Bělohlávka z Nemocnice Na Homolce o aplikaci metod PET při diagnostice a následné léčbě nádorových a kardiologických onemocnění. Tématicky byla konference uzavřena dvěma příspěvky z oblasti rozvoje fúzních reaktorů.

Od svého založení v roce 1955 prošel Ústav jaderného výzkumu dlouhou cestu k tomu, aby dosáhl své současné pozice moderní dynamické vědecko-výzkumné instituce s rozsáhlým know-how a spolehlivým lidským a technickým potenciálem. Během tohoto období ústav vyřešil řadu úkolů československého a českého jaderného programu a využití jaderných technologií ve vědě a průmyslu. Ústav své schopnosti trvale zvyšuje díky svým vědeckým činnostem a jako poskytovatel služeb pro zákazníky z průmyslu a centrální sféry. Dlouhodobou kooperaci s řadou mezinárodních organizací (MAAE, NEA/OECD, EU) a předních jaderných center (CEA, GRS, DOE) považuje ústav jako uznání jeho příspěvku k mezinárodní spolupráci v jaderné oblasti.

SÚJB se připojuje k těm, kdož celému ÚJV vyslovují své upřímné blahopřání.